Texas Instruments LM5101ASDX
LM5101ASDX picture photo
Mfg. Part Number
LM5101ASDX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-LLP
Datasheet Download
LM5101ASDX.pdf
Availability of LM5101ASDX
QUANTITY
LM5101ASDX Order Process
Ship out your order
Specifications of LM5101ASDX
Internal Part NumberEIS-LM5101ASDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ConfigurationHigh and Low Side, Synchronous
Input TypeNon-Inverting
Delay Time26ns
Current - Peak3A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)118V
Voltage - Supply9 V ~ 14 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM5101ASDX
Related LinksLM510, LM5101ASDX Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM5101ASDX Details Description
Related parts for LM5101ASDX
TERM BLK SENS/GROUND 7MM PE WM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
SGE-245-2-1880L 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
SW N/LCH D1X2 50/125 BNT 3.0MM datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf