ITT Cannon, LLC CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15
CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS
Datasheet Download
CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15.pdf
Availability of CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15
QUANTITY
CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15
Internal Part NumberEIS-CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15
Related LinksCIR06CFZ-10SL, CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15 Details Description
Related parts for CIR06CFZ-10SL-3S-F80-T12-15
RES SMD 270 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR17V352 113BGA datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 210 POS 100 C/L datasheet.pdf