ITT Cannon, LLC CIR06F-36-10PX-F80-T12
CIR06F-36-10PX-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-36-10PX-F80-T12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 48POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
CIR06F-36-10PX-F80-T12.pdf
Availability of CIR06F-36-10PX-F80-T12
QUANTITY
CIR06F-36-10PX-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-36-10PX-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR06F-36-10PX-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-36-10PX-F80-T12
Related LinksCIR06F-36-1, CIR06F-36-10PX-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-36-10PX-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR06F-36-10PX-F80-T12
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN RED/GRN PVC FREE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 29POS 1MM 18" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 320MA 1.2 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM DO214AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO263 datasheet.pdf