ITT Cannon, LLC CIR06G2-32-5P-F80
CIR06G2-32-5P-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06G2-32-5P-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
CIR06G2-32-5P-F80.pdf
Availability of CIR06G2-32-5P-F80
QUANTITY
CIR06G2-32-5P-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06G2-32-5P-F80
Internal Part NumberEIS-CIR06G2-32-5P-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert32-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCoupling Nut, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating150A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06G2-32-5P-F80
Related LinksCIR06G2-, CIR06G2-32-5P-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06G2-32-5P-F80 Details Description
Related parts for CIR06G2-32-5P-F80
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
BCVP-381W-13 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf