ITT Cannon, LLC CIR06R-32-31S-F80-T12
CIR06R-32-31S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06R-32-31S-F80-T12
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06R-32-31S-F80-T12.pdf
Availability of CIR06R-32-31S-F80-T12
QUANTITY
CIR06R-32-31S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06R-32-31S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR06R-32-31S-F80-T12
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert32-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06R-32-31S-F80-T12
Related LinksCIR06R-32-, CIR06R-32-31S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06R-32-31S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR06R-32-31S-F80-T12
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
ADAPT QUICKWRITER 4GANG 40/28ZIF datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
TNC CLAMP PLUG/ RG 58,141, 142 datasheet.pdf
DIODE UFAST 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf