ITT Cannon, LLC CIR08AF-32A-48S
CIR08AF-32A-48S picture photo
Mfg. Part Number
CIR08AF-32A-48S
Brief Description
CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CIR08AF-32A-48S.pdf
Availability of CIR08AF-32A-48S
QUANTITY
CIR08AF-32A-48S Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08AF-32A-48S
Internal Part NumberEIS-CIR08AF-32A-48S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert32-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08AF-32A-48S
Related LinksCIR08AF, CIR08AF-32A-48S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08AF-32A-48S Details Description
Related parts for CIR08AF-32A-48S
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET HSNG 4POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
35+35 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
WIC TAG 10-8AWG BLACK/YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 270MHz, 64-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf