KEMET CK05BX223K
CK05BX223K picture photo
Mfg. Part Number
CK05BX223K
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
CK05BX223K.pdf
Availability of CK05BX223K
QUANTITY
CK05BX223K Order Process
Ship out your order
Specifications of CK05BX223K
Internal Part NumberEIS-CK05BX223K
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK05BX223K
Related LinksCK05B, CK05BX223K Datasheet, KEMET Distributor
CK05BX223K Details Description
Related parts for CK05BX223K
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 56LFCSP datasheet.pdf
IC SW SPDT LF-4GHZ GAAS 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
SENSOR LENS 360 DEGREE COVERAGE datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR LIN SOT89 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf