Vishay/BCcomponents MCU08050D5100BP500
MCU08050D5100BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5100BP500
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5100BP500.pdf
Availability of MCU08050D5100BP500
QUANTITY
MCU08050D5100BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5100BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5100BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5100BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5100BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5100BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D5100BP500
RELAY SSR 240VAC 16A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0201 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CABLE SGL END R/A 3POS FEMALE 5M datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
TXRX SFP 2.67GB/S 1531NM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf
TFT MOD 5.7" WITH FONTS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf