KEMET CK12BX103K
CK12BX103K picture photo
Mfg. Part Number
CK12BX103K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
CK12BX103K.pdf
Availability of CK12BX103K
QUANTITY
CK12BX103K Order Process
Ship out your order
Specifications of CK12BX103K
Internal Part NumberEIS-CK12BX103K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-C-11015, CK12
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure Rate-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK12BX103K
Related LinksCK12B, CK12BX103K Datasheet, KEMET Distributor
CK12BX103K Details Description
Related parts for CK12BX103K
CONN HEADER 23POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 90W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
BRIDGE RECT 2A 1KV PCB datasheet.pdf