TDK Corporation CK45-B3DD272KYNN
CK45-B3DD272KYNN picture photo
Mfg. Part Number
CK45-B3DD272KYNN
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-B3DD272KYNN.pdf
Availability of CK45-B3DD272KYNN
QUANTITY
CK45-B3DD272KYNN Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-B3DD272KYNN
Internal Part NumberEIS-CK45-B3DD272KYNN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-B3DD272KYNN
Related LinksCK45-B3D, CK45-B3DD272KYNN Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-B3DD272KYNN Details Description
Related parts for CK45-B3DD272KYNN
SSR OCMOS FET 200MA NO 4-SOP TR datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .040"D .194"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf