TDK Corporation CK45-R3AD102K-GRA
CK45-R3AD102K-GRA picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3AD102K-GRA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3AD102K-GRA.pdf
Availability of CK45-R3AD102K-GRA
QUANTITY
CK45-R3AD102K-GRA Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3AD102K-GRA
Internal Part NumberEIS-CK45-R3AD102K-GRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3AD102K-GRA
Related LinksCK45-R3A, CK45-R3AD102K-GRA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3AD102K-GRA Details Description
Related parts for CK45-R3AD102K-GRA
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 100LQFP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 20.7MM datasheet.pdf
CABLE MARKER WSMH 60MM 1=50PCS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf