TDK Corporation CK45-R3DD182K-NR
CK45-R3DD182K-NR picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3DD182K-NR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3DD182K-NR.pdf
Availability of CK45-R3DD182K-NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CK45-R3DD182K-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3DD182K-NR
Internal Part NumberEIS-CK45-R3DD182K-NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3DD182K-NR
Related LinksCK45-R3D, CK45-R3DD182K-NR Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3DD182K-NR Details Description
Related parts for CK45-R3DD182K-NR
CABLE D-SUB - HFM15H/AE15M/X datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE SBR 20V 700MA 2DFN datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 10.21NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf