TDK Corporation CK45-R3DD472K-NR
CK45-R3DD472K-NR picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3DD472K-NR
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3DD472K-NR.pdf
Availability of CK45-R3DD472K-NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CK45-R3DD472K-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3DD472K-NR
Internal Part NumberEIS-CK45-R3DD472K-NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.768" Dia (19.50mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3DD472K-NR
Related LinksCK45-R3D, CK45-R3DD472K-NR Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3DD472K-NR Details Description
Related parts for CK45-R3DD472K-NR
GDT 90V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 2POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 1000' datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 48V TACH datasheet.pdf