Nichicon PCR1V331MCL1GS
PCR1V331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1V331MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCR1V331MCL1GS.pdf
Availability of PCR1V331MCL1GS
QUANTITY
PCR1V331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1V331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1V331MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.504" (12.80mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1V331MCL1GS
Related LinksPCR1V33, PCR1V331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1V331MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1V331MCL1GS
SOLDER-WICK ROSIN .145" 25' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 2700K 80CRI datasheet.pdf