TDK Corporation CK45-R3DD472K-NR
CK45-R3DD472K-NR picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3DD472K-NR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3DD472K-NR.pdf
Availability of CK45-R3DD472K-NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CK45-R3DD472K-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3DD472K-NR
Internal Part NumberEIS-CK45-R3DD472K-NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.768" Dia (19.50mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3DD472K-NR
Related LinksCK45-R3D, CK45-R3DD472K-NR Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3DD472K-NR Details Description
Related parts for CK45-R3DD472K-NR
DIODE PIN 50V 50MA 3UMD TR datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC ASK RECEIVER 3CH LP 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf