TDK Corporation CKG32KX7R2A105K335AJ
CKG32KX7R2A105K335AJ picture photo
Mfg. Part Number
CKG32KX7R2A105K335AJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
CKG32KX7R2A105K335AJ.pdf
Availability of CKG32KX7R2A105K335AJ
QUANTITY
CKG32KX7R2A105K335AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG32KX7R2A105K335AJ
Internal Part NumberEIS-CKG32KX7R2A105K335AJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
RatingsAEC-Q200
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.136" (3.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG32KX7R2A105K335AJ
Related LinksCKG32KX7R2, CKG32KX7R2A105K335AJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG32KX7R2A105K335AJ Details Description
Related parts for CKG32KX7R2A105K335AJ
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
WRIST STRAP ELASTIC ESD BLUE datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.9A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2A 290 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf