TDK Corporation CKG45KX7R1E475M290JJ
CKG45KX7R1E475M290JJ picture photo
Mfg. Part Number
CKG45KX7R1E475M290JJ
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R SMD
Datasheet Download
CKG45KX7R1E475M290JJ.pdf
Availability of CKG45KX7R1E475M290JJ
QUANTITY
CKG45KX7R1E475M290JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG45KX7R1E475M290JJ
Internal Part NumberEIS-CKG45KX7R1E475M290JJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
RatingsAEC-Q200
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleL-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG45KX7R1E475M290JJ
Related LinksCKG45KX7R1, CKG45KX7R1E475M290JJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG45KX7R1E475M290JJ Details Description
Related parts for CKG45KX7R1E475M290JJ
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY ZERO OHM 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX TR T5S datasheet.pdf
TVS DIODE 81VWM 144VC 1.5KE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
KIT CAN-BUS PORT SURGE PROTECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf