TDK Corporation CKG45KX7R2E474M290JH
CKG45KX7R2E474M290JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG45KX7R2E474M290JH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R SMD
Datasheet Download
CKG45KX7R2E474M290JH.pdf
Availability of CKG45KX7R2E474M290JH
QUANTITY
CKG45KX7R2E474M290JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG45KX7R2E474M290JH
Internal Part NumberEIS-CKG45KX7R2E474M290JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG45KX7R2E474M290JH
Related LinksCKG45KX7R2, CKG45KX7R2E474M290JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG45KX7R2E474M290JH Details Description
Related parts for CKG45KX7R2E474M290JH
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 60MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 160MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf