International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFR5505TRLPBF
IRFR5505TRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFR5505TRLPBF
Brief Description
MOSFET P-CH 55V 18A DPAK
Datasheet Download
IRFR5505TRLPBF.pdf
Availability of IRFR5505TRLPBF
QUANTITY
IRFR5505TRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFR5505TRLPBF
Internal Part NumberEIS-IRFR5505TRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationLeadframe Update 02/Jun/2015
Leadframe Retraction 03/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 02/Apr/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package3,000
SeriesHEXFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds650pF @ 25V
Power - Max57W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFR5505TRLPBF
IRFR5505TRLPBF Details Description
Related parts for IRFR5505TRLPBF
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/HUM DGTL 24QFN datasheet.pdf
IC CTLR PWM DGTL DUAL 72WLPGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf