TDK Corporation CKG45KX7R2E474M290JH
CKG45KX7R2E474M290JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG45KX7R2E474M290JH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R SMD
Datasheet Download
CKG45KX7R2E474M290JH.pdf
Availability of CKG45KX7R2E474M290JH
QUANTITY
CKG45KX7R2E474M290JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG45KX7R2E474M290JH
Internal Part NumberEIS-CKG45KX7R2E474M290JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG45KX7R2E474M290JH
Related LinksCKG45KX7R2, CKG45KX7R2E474M290JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG45KX7R2E474M290JH Details Description
Related parts for CKG45KX7R2E474M290JH
DIODE ZENER 13V 100MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 1.25A 10LFCSP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 74A DPAK datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM NPN NO datasheet.pdf
RES 649 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 12A datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W SMBG datasheet.pdf