TDK Corporation CKG57KX7R1H475M335JH
CKG57KX7R1H475M335JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57KX7R1H475M335JH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R SMD
Datasheet Download
CKG57KX7R1H475M335JH.pdf
Availability of CKG57KX7R1H475M335JH
QUANTITY
CKG57KX7R1H475M335JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57KX7R1H475M335JH
Internal Part NumberEIS-CKG57KX7R1H475M335JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleL-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57KX7R1H475M335JH
Related LinksCKG57KX7R1, CKG57KX7R1H475M335JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57KX7R1H475M335JH Details Description
Related parts for CKG57KX7R1H475M335JH
CONN SOCKET HOUSING 11POS 1.25MM datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208TFBGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250VAC NP0 1808 datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 7.2V 1000MAH datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC datasheet.pdf
JTAG EMULATOR W/4M TRACE BUFFER datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNTING TYPE B datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf