TDK Corporation CKG57KX7S2A106M335JH
CKG57KX7S2A106M335JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57KX7S2A106M335JH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 100V X7S SMD
Datasheet Download
CKG57KX7S2A106M335JH.pdf
Availability of CKG57KX7S2A106M335JH
QUANTITY
CKG57KX7S2A106M335JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57KX7S2A106M335JH
Internal Part NumberEIS-CKG57KX7S2A106M335JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleL-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57KX7S2A106M335JH
Related LinksCKG57KX7S2, CKG57KX7S2A106M335JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57KX7S2A106M335JH Details Description
Related parts for CKG57KX7S2A106M335JH
IC RLY PHOTOVO 400V 120MA 6-SMD datasheet.pdf
IC 4-16 LINE DECOD/DEMUX 24SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 22K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 296MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 6A M80 datasheet.pdf