TDK Corporation CKG57KX7T2J474K335JJ
CKG57KX7T2J474K335JJ picture photo
Mfg. Part Number
CKG57KX7T2J474K335JJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 630V X7T SMD
Datasheet Download
CKG57KX7T2J474K335JJ.pdf
Availability of CKG57KX7T2J474K335JJ
QUANTITY
CKG57KX7T2J474K335JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57KX7T2J474K335JJ
Internal Part NumberEIS-CKG57KX7T2J474K335JJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
RatingsAEC-Q200
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleL-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57KX7T2J474K335JJ
Related LinksCKG57KX7T2, CKG57KX7T2J474K335JJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57KX7T2J474K335JJ Details Description
Related parts for CKG57KX7T2J474K335JJ
CONN FPC 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 270MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf