TDK Corporation CKG57NX5R1E476M500JH
CKG57NX5R1E476M500JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57NX5R1E476M500JH
Brief Description
CAP CER 47UF 25V X5R SMD
Datasheet Download
CKG57NX5R1E476M500JH.pdf
Availability of CKG57NX5R1E476M500JH
QUANTITY
CKG57NX5R1E476M500JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57NX5R1E476M500JH
Internal Part NumberEIS-CKG57NX5R1E476M500JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
Standard Package1,000
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57NX5R1E476M500JH
Related LinksCKG57NX5R1, CKG57NX5R1E476M500JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57NX5R1E476M500JH Details Description
Related parts for CKG57NX5R1E476M500JH
IC MPU Z180 6MHZ 80QFP datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HARD CASE WITH ROLLER 430 SERIES datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf
OSCILLATOR 48.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf