Vicor Corporation V300A2M160BG3
V300A2M160BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A2M160BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2M160BG3.pdf
Availability of V300A2M160BG3
QUANTITY
V300A2M160BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2M160BG3
Internal Part NumberEIS-V300A2M160BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2M160BG3
Related LinksV300A2, V300A2M160BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2M160BG3 Details Description
Related parts for V300A2M160BG3
PANEL BOT 17.7X11.5X0.06" BE/GY datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR NO LATCH datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYLON YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf