TDK Corporation CKG57NX7S1H226M500JH
CKG57NX7S1H226M500JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57NX7S1H226M500JH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 50V X7S SMD
Datasheet Download
CKG57NX7S1H226M500JH.pdf
Availability of CKG57NX7S1H226M500JH
QUANTITY
CKG57NX7S1H226M500JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57NX7S1H226M500JH
Internal Part NumberEIS-CKG57NX7S1H226M500JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57NX7S1H226M500JH
Related LinksCKG57NX7S1, CKG57NX7S1H226M500JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57NX7S1H226M500JH Details Description
Related parts for CKG57NX7S1H226M500JH
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 230V 150A MS-013 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP ROYAL BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/32-48" BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf