TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CKH-38-31009
CKH-38-31009 picture photo
Mfg. Part Number
CKH-38-31009
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY
Datasheet Download
CKH-38-31009.pdf
Availability of CKH-38-31009
QUANTITY
CKH-38-31009 Order Process
Ship out your order
Specifications of CKH-38-31009
Internal Part NumberEIS-CKH-38-31009
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesCK
Relay TypeIntegrated
Function-
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time-
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage10A @ 277VAC
Voltage - Supply-
Mounting TypeSocket
Termination Style-
Timing Adjustment Method-
Timing Initiate Method-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKH-38-31009
Related LinksCKH-38, CKH-38-31009 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
CKH-38-31009 Details Description
Related parts for CKH-38-31009
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 265.23VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf