Nichicon URZ0J472MHD
URZ0J472MHD picture photo
Mfg. Part Number
URZ0J472MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URZ0J472MHD.pdf
Availability of URZ0J472MHD
QUANTITY
URZ0J472MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ0J472MHD
Internal Part NumberEIS-URZ0J472MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ0J472MHD
Related LinksURZ0J, URZ0J472MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ0J472MHD Details Description
Related parts for URZ0J472MHD
IC OPAMP GP 500KHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 45POS 1.27MM datasheet.pdf
VARISTOR 324V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL W/POUCH 3PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AMC-AMC PLG 1.32MM 50MM datasheet.pdf