TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CKH-38-31009
CKH-38-31009 picture photo
Mfg. Part Number
CKH-38-31009
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY
Datasheet Download
CKH-38-31009.pdf
Availability of CKH-38-31009
QUANTITY
CKH-38-31009 Order Process
Ship out your order
Specifications of CKH-38-31009
Internal Part NumberEIS-CKH-38-31009
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesCK
Relay TypeIntegrated
Function-
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time-
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage10A @ 277VAC
Voltage - Supply-
Mounting TypeSocket
Termination Style-
Timing Adjustment Method-
Timing Initiate Method-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKH-38-31009
Related LinksCKH-38, CKH-38-31009 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
CKH-38-31009 Details Description
Related parts for CKH-38-31009
CONN HEADER 27POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 375 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT254 TYPE A 4POS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf