NKK Switches CKM12BFW01-003
CKM12BFW01-003 picture photo
Mfg. Part Number
CKM12BFW01-003
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 003
Datasheet Download
CKM12BFW01-003.pdf
Availability of CKM12BFW01-003
QUANTITY
CKM12BFW01-003 Order Process
Ship out your order
Specifications of CKM12BFW01-003
Internal Part NumberEIS-CKM12BFW01-003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelCKM12BFW01
PCN Design/SpecificationCK Series Mounting Hardware 31/May/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesCK
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable Positions1 only
Angle of Throw90°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange31.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKM12BFW01-003
Related LinksCKM12BF, CKM12BFW01-003 Datasheet, NKK Switches Distributor
CKM12BFW01-003 Details Description
Related parts for CKM12BFW01-003
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf