Taiyo Yuden CKP2520N2R2M-T
CKP2520N2R2M-T picture photo
Mfg. Part Number
CKP2520N2R2M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 115 MOHM
Datasheet Download
CKP2520N2R2M-T.pdf
Availability of CKP2520N2R2M-T
QUANTITY
CKP2520N2R2M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of CKP2520N2R2M-T
Internal Part NumberEIS-CKP2520N2R2M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)115 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKP2520N2R2M-T
Related LinksCKP2520, CKP2520N2R2M-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CKP2520N2R2M-T Details Description
Related parts for CKP2520N2R2M-T
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 80K OHM 5% 25W datasheet.pdf