Susumu RG1608N-163-W-T5
RG1608N-163-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-163-W-T5
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-163-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-163-W-T5
QUANTITY
RG1608N-163-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-163-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-163-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-163-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-163-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-163-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-163-W-T5
CONN RCA JACK R/A RED/WHT/YEL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH BASE 5540001100 W/5650211 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf