Vicor Corporation VE-20L-MY-F4
VE-20L-MY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-MY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-20L-MY-F4.pdf
Availability of VE-20L-MY-F4
QUANTITY
VE-20L-MY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-MY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20L-MY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-MY-F4
Related LinksVE-20L, VE-20L-MY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-MY-F4 Details Description
Related parts for VE-20L-MY-F4
IC SW QUAD ANLG R/R SPST 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 201NH N87 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50V 35A KBPC-T/W datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf