Crydom CKRD2430R
CKRD2430R picture photo
Mfg. Part Number
CKRD2430R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST 30A@28OVAC PHASE
Datasheet Download
CKRD2430R.pdf
Availability of CKRD2430R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CKRD2430R Order Process
Ship out your order
Specifications of CKRD2430R
Internal Part NumberEIS-CKRD2430R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCKR24
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current30A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKRD2430R
Related LinksCKRD, CKRD2430R Datasheet, Crydom Distributor
CKRD2430R Details Description
Related parts for CKRD2430R
DIODE ZENER 4.3V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
VARISTOR 46V 180A 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 10POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf