Cirrus Logic, Inc. CL-CD1400
CL-CD1400 picture photo
Mfg. Part Number
CL-CD1400
Manufacturer
Product Category
Cirrus Logic IC
Brief Description
Four-Channel Serial/Parallel Communications Engine with UNIX Character Processing IC
Datasheet Download
CL-CD1400.pdf
Availability of CL-CD1400
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CL-CD1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CL-CD1400
Internal Part NumberEIS-CL-CD1400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by CIRRUS LOGIC
Delivery TimeIn stock, ship CL-CD1400 today.
SeriesCL-CD1
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tray / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for CL-CD1400
Alternative Part (Replacement)EIS-CL-CD1400
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.0015KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
Related LinksCL-C, CL-CD1400 Datasheet, Cirrus Logic, Inc. Distributor
CL-CD1400 Details Description
Related parts for CL-CD1400
B-PLUG RTANG W/COIL CORD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 250W datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf