Copal Electronics CL-SB-22B-02T
CL-SB-22B-02T picture photo
Mfg. Part Number
CL-SB-22B-02T
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V
Datasheet Download
CL-SB-22B-02T.pdf
Availability of CL-SB-22B-02T
QUANTITY
CL-SB-22B-02T Order Process
Ship out your order
Specifications of CL-SB-22B-02T
Internal Part NumberEIS-CL-SB-22B-02T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCL-SB Series Sub-Miniature Slide Switches
3D ModelCL-SB-22B-02T
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesCL-SB
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitDPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On
Current Rating200mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeStandard
Actuator Length2.00mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishGold
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.00mm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force153gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL-SB-22B-02T
Related LinksCL-SB-, CL-SB-22B-02T Datasheet, Copal Electronics Distributor
CL-SB-22B-02T Details Description
Related parts for CL-SB-22B-02T
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20A PCB datasheet.pdf
CONN TNC JACK R/A 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf