Vishay/Dale RNC50H85R6DSBSL
RNC50H85R6DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H85R6DSBSL
Brief Description
RES 85.6 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H85R6DSBSL.pdf
Availability of RNC50H85R6DSBSL
QUANTITY
RNC50H85R6DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H85R6DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H85R6DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)85.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H85R6DSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H85R6DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H85R6DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H85R6DSBSL
RES SMD 1.6 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 16POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 6K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 31 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
500 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf