Copal Electronics CL-SB-22B-12T
CL-SB-22B-12T picture photo
Mfg. Part Number
CL-SB-22B-12T
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V
Datasheet Download
CL-SB-22B-12T.pdf
Availability of CL-SB-22B-12T
QUANTITY
CL-SB-22B-12T Order Process
Ship out your order
Specifications of CL-SB-22B-12T
Internal Part NumberEIS-CL-SB-22B-12T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCL-SB-22B-12T
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesCL-SB
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitDPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On
Current Rating200mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeStandard
Actuator Length2.00mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishGold
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.00mm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force153gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL-SB-22B-12T
Related LinksCL-SB-, CL-SB-22B-12T Datasheet, Copal Electronics Distributor
CL-SB-22B-12T Details Description
Related parts for CL-SB-22B-12T
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC 12-BIT ASYNC BIN CNTR 16-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2.7-10PF 100V TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 4POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO datasheet.pdf
LED 7MM PMI 24V W GASKET datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf