Vishay/Dale RN50C5111FBSL
RN50C5111FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5111FBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5111FBSL.pdf
Availability of RN50C5111FBSL
QUANTITY
RN50C5111FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5111FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C5111FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5111FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C5111FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5111FBSL Details Description
Related parts for RN50C5111FBSL
RELAY MOTOR PROTECTIVE 20-65A datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CLIP FLAT CABLE ADH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 350 MOHM TH datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf