Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03A105MR3CSNC
CL03A105MR3CSNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03A105MR3CSNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0201
Datasheet Download
CL03A105MR3CSNC.pdf
Availability of CL03A105MR3CSNC
QUANTITY
CL03A105MR3CSNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03A105MR3CSNC
Internal Part NumberEIS-CL03A105MR3CSNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03A105MR3CSNC
Related LinksCL03A10, CL03A105MR3CSNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03A105MR3CSNC Details Description
Related parts for CL03A105MR3CSNC
IC ADC 2CH 12B 3V 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
18+18 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CBL GRP 11.0-15.0 CD PG 13 datasheet.pdf
IC AMP TIA AGC 1.25 EPON DIE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG TAN 1000' datasheet.pdf