Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03A472KP3NNNC
CL03A472KP3NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03A472KP3NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X5R 0201
Datasheet Download
CL03A472KP3NNNC.pdf
Availability of CL03A472KP3NNNC
QUANTITY
CL03A472KP3NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03A472KP3NNNC
Internal Part NumberEIS-CL03A472KP3NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03A472KP3NNNC
Related LinksCL03A47, CL03A472KP3NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03A472KP3NNNC Details Description
Related parts for CL03A472KP3NNNC
RES 125 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
DATA PLATE GMY1 2.00 X 0.50" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 75A DPAK datasheet.pdf
CRYSTAL 24MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf