Panasonic Electric Works HL2-HTM-DC12V
HL2-HTM-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HL2-HTM-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
HL2-HTM-DC12V.pdf
Availability of HL2-HTM-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL2-HTM-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-HTM-DC12V
Internal Part NumberEIS-HL2-HTM-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-HTM-DC12V
Related LinksHL2-HT, HL2-HTM-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-HTM-DC12V Details Description
Related parts for HL2-HTM-DC12V
RES 1.6 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 16.5A 2.5 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A SO8FL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 3.81MM datasheet.pdf
FUSE CERM 5X25MM M/TL 2A 250V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 44POS datasheet.pdf