Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03C060DA3GNNC
CL03C060DA3GNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03C060DA3GNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
CL03C060DA3GNNC.pdf
Availability of CL03C060DA3GNNC
QUANTITY
CL03C060DA3GNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03C060DA3GNNC
Internal Part NumberEIS-CL03C060DA3GNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03C060DA3GNNC
Related LinksCL03C06, CL03C060DA3GNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03C060DA3GNNC Details Description
Related parts for CL03C060DA3GNNC
CONN HDR BRKWY 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC 3.5W 230-240V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIE SET (SET OF 4) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8HSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf