Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05A225KP5NSNC
CL05A225KP5NSNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05A225KP5NSNC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
CL05A225KP5NSNC.pdf
Availability of CL05A225KP5NSNC
QUANTITY
CL05A225KP5NSNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05A225KP5NSNC
Internal Part NumberEIS-CL05A225KP5NSNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05A225KP5NSNC
Related LinksCL05A22, CL05A225KP5NSNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05A225KP5NSNC Details Description
Related parts for CL05A225KP5NSNC
IC OPAMP JFET 3.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-10 BAR datasheet.pdf
FEMALE INSERT ASSY - 2534 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf