Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05A823KP5NNNC
CL05A823KP5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05A823KP5NNNC
Brief Description
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
CL05A823KP5NNNC.pdf
Availability of CL05A823KP5NNNC
QUANTITY
CL05A823KP5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05A823KP5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05A823KP5NNNC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05A823KP5NNNC
Related LinksCL05A82, CL05A823KP5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05A823KP5NNNC Details Description
Related parts for CL05A823KP5NNNC
IC CUR-MODE PWM CONT 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 994FCCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 12MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf