Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05B152KA5NNNC
CL05B152KA5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05B152KA5NNNC
Brief Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
CL05B152KA5NNNC.pdf
Availability of CL05B152KA5NNNC
QUANTITY
CL05B152KA5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05B152KA5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05B152KA5NNNC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05B152KA5NNNC
Related LinksCL05B15, CL05B152KA5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05B152KA5NNNC Details Description
Related parts for CL05B152KA5NNNC
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO220SIS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 12POS STR TIN datasheet.pdf
RES 250 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 410MW SOD123 datasheet.pdf