Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C100JB51PNC
CL05C100JB51PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C100JB51PNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C100JB51PNC.pdf
Availability of CL05C100JB51PNC
QUANTITY
CL05C100JB51PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C100JB51PNC
Internal Part NumberEIS-CL05C100JB51PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C100JB51PNC
Related LinksCL05C10, CL05C100JB51PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C100JB51PNC Details Description
Related parts for CL05C100JB51PNC
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO263 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 5TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SOIC datasheet.pdf
LED ARRAY COOL WHITE 2200LM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK 50 OHM datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4A 30V DO-214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf