Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C100JB5NNNC
CL05C100JB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C100JB5NNNC
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C100JB5NNNC.pdf
Availability of CL05C100JB5NNNC
QUANTITY
CL05C100JB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C100JB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C100JB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C100JB5NNNC
Related LinksCL05C10, CL05C100JB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C100JB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C100JB5NNNC
CONN SOCKET 40PIN TIN W/KEY datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A 8SOIC datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FUSE 630A 690V AR DIN 2 HSDNH datasheet.pdf