Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C101FB5NNNC
CL05C101FB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C101FB5NNNC
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C101FB5NNNC.pdf
Availability of CL05C101FB5NNNC
QUANTITY
CL05C101FB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C101FB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C101FB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C101FB5NNNC
Related LinksCL05C10, CL05C101FB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C101FB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C101FB5NNNC
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 1.2A 165 MOHM SMD datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1.5"X 36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LENS CAP FLAT YLW LT SOCKET datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf