Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C101JB5NFNC
CL05C101JB5NFNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C101JB5NFNC
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C101JB5NFNC.pdf
Availability of CL05C101JB5NFNC
QUANTITY
CL05C101JB5NFNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C101JB5NFNC
Internal Part NumberEIS-CL05C101JB5NFNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C101JB5NFNC
Related LinksCL05C10, CL05C101JB5NFNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C101JB5NFNC Details Description
Related parts for CL05C101JB5NFNC
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1/2" datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10DFN datasheet.pdf
IC CAN TXRX FAULT-TOL 14-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GREEN .200 datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 PG21 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C016MS-3,0C1-3 datasheet.pdf
MICRO 31C S 18" WHT FLOAT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf